poniedziałek, 28 maja 2012

Ogrodu czas


             Zmieniająca się aura pogodowa i letnie ocieplenie sprzyjają pracom na powietrzu rozbudzając marzenia o pięknym i wypielęgnowanym ogrodzie. Każdy z nas chciałaby odpoczywać w zadbanym, przesyconym ozdobnymi roślinami otoczeniu. Wymaga to jednak dużo pracy i nie lada poświęcenia. Pomysłów na zagospodarowanie własnego, przydomowego ogrodu czy działki jest cała masa. 


 O nowych rozwiązaniach dowiadujemy się z gazet, czasopism, internetu, a nierzadko także od znajomych i przyjaciół.
Z pewnością lepiej sadzić rośliny lub drzewa, które zostały przez innych sprawdzone, a ich pielęgnacja nie stanowi trudnej do zgłębienia tajemnicy. Najwyższy czas uporządkować nasze ogrody i rozpocząć wiosenno – letni sezon upraw. Poza kwiatami, bylinami, krzewami i różnego gatunku drzewami warto zainwestować w dekoracje ogrodowe, które wyróżnią nasz ogród i nadadzą mu niepowtarzalnego klimatu.


            Najciekawszym pomysłem są oczka wodne, stawy rybne czy kaskady. Zaprojektowanie takiego elementu w naszym ogrodzie nie należy do najłatwiejszych zadań, lecz przyjemność płynąca z odpoczynku nad wodą jest warta inwestycji. Dużą popularnością cieszą się także stawy kąpielowe, oferujące moc radości dzieciom, a nawet dorosłym. Nie bójmy się eksperymentować z formą i rodzajem kaskad i oczek wodnych, ponieważ ciekawa architektura znacznie przyczynia się do upiększenia przydomowego ogrodu.
            Interesującym pomysłem będą również fontanny, które niesłusznie kojarzą się z przepychem i swego rodzaju snobizmem. Nie muszą być jednak okazałych rozmiarów, aby nadały niezwykłego charakteru. Ponadto mają swoje praktyczne zastosowanie, zraszając suche powietrze zapewniają przyjemne orzeźwienie w upalny, letni dzień. 


            Na rynku pojawiły się także inne ozdoby mające wyłącznie estetyczny charakter, takie jak: szklane kule lub kwiaty, a także wietrzne girlandy ogrodowe. O krasnalach ogrodowych raczej już zapomnijmy, ponieważ dawno odeszły do lamusa, a dziś są tylko przykładem złego gustu i braku smaku. Pamiętajmy, że zadbany ogród to element sztuki użytkowej, której możemy być twórcami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz